11 Mistrzostwa Świata Open Karate Kyokushin i wydarzenia towarzyszące 20-23.11.2015 – relacja

P1780049W dniach 20-22 listopada odbyły się XI Mistrzostwa Świata Open w Tokio. Zawody stały na bardzo wysokim poziome sportowym. Olimpiada karate tradycyjnie odbyła się w Metropolitan Gymnasium i zgromadziła około 12 tyś. publiczności. Niemal 200 zawodników z całego świata walczyło o tytuł Championa globu w prestiżowej kategorii open (bez podziału na wagi).

W finale mogliśmy po raz pierwszy w historii oglądać dwóch zawodników z Europy Zahari Damyanova z Bułgarii i Djema Belkhodja z Francji. Bułgar okazał się zdecydowanie lepszy i to on przeszedł do historii jako kolejny Mistrz Świata. Trzecie miejsce zajął Darmen Sadvokasov z Rosji.

Relacja z występów polskiej reprezentacji:

P1780085Na XI Mistrzostwach Świata Open Polskę reprezentowało 6 zawodników:

Patryk Sypień Wrocławski Klub Karate Kyokushin – w pierwszej rundzie zwyciężył z reprezentantem Francji, Ali Zeghbab, a w kolejnej rundzie przegrał z Darmenem Sadvokasovem, czołowym reprezentantem Rosji, który ostatecznie zdobył trzecie miejsce.

Damian Galiński Wrocławski Klub Karate Kyokushin – w pierwszej rundzie pokonał reprezentanta Ukrainy, Peshenko Mykyta, a w kolejnej uległ faworytowi gospodarzy Shoki Arata.

Daniel Bukowy Świdnicki Klub Karate Kyokushin – wygrał dwa pojedynki. W pierwszym pokonał przez ippon reprezentanta Libanu Hassana Islim, a w kolejnym, również przez ippon Mike McDoughlla z Kanady. Niestety na początku trzeciej walki z Vladislavem Ekimovem Danielowi odnowiła mi się kontuzja stawu skokowego i przegrał przez niezdolność.

Oskar Mazurkiewicz Włocławski Klub Karate Kyokushin – uległ w pierwszym pojedynku reprezentantowi Fracji, Guillaume Grundler.

Marcin Dąbrowski Ostrołęcki Klub Karate Kyokushin – w pierwszej walce uległ Zahari Damyanov z Bułgarii, który jak się potem okazało został kolejnym Mistrzem Świata.

Wojciech Żmija Włocławski Klub Karate Kyokushin – uległ w pierwszym pojedynku reprezentantowi Rosji, Aleksei Galiev.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA23 listopada rozegrano również Mistrzostwa Świata Kobiet Open. Jedyną reprezentantką Polski na tym turnieju była Agnieszka Winek (Klub Sportów Walki Bushi), która po wyrównanej walce i dogrywce uległa reprezentantce gospodarzy.

W ramach tej imprezy 23 listopada odbyły się również:

• Mistrzostwa Świata Młodzieży
  • Mistrzostwa Świata Seniorów (pow. 35 lat)
  • Mistrzostwa Świata Kata Team

Warto przypomnieć, że jest to kontynuacja odbywającego się co roku Światowego Turnieju Przyjaźni (International Friendships), który w tym roku został podniesiony do rangi Mistrzostw Świata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Mistrzostwach Świata Młodzieży Polskę reprezentowali: Zuzanna Jermenko (Malborski Klubu Kyokushin Karate), Weronika Krzywnicka (Ciechanowski Klub Karate Kyokushin), Szymon Olpiński (Klub Sportów Walki Bushi), Jakub Popławski (Brokowski Klub Karate Kyokushin), Koszycki Michał (Augustowski Klub Karate Kyokushin), Diana Bogusz (Warszawski Klub Karate Kyokushin).

Wśród młodzieży jedyny medal dla Polski wywalczył Szymon Olpiński (Klub Sportów Walki Bushi, kat junior 15 lat, pow. 65 kg), medalista wielu turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych, aktualny Mistrz Europy. Szymon po dwóch zwycięskich pojedynkach z Japończykiem i Rosjaninem nieznacznie, po dogrywce przegrał walkę w reprezentantem gospodarzy, który wygrał cła kategorię i uplasował się na trzecim miejscu.

Największe sukcesy Polska reprezentacja odnotowała na Mistrzostwa Świata Seniorów pow. 35 lat.

P1780242Sylwester Sypień Wrocławski Klub Karate Kyokushin – zdobył I miejsce kat. Master Class + 45 lat. Multi medalista Mistrzostw Polski i Europy zwyciężył trzy pojedynki, w pierwszej walce trafił kopnięciem (kaiten ushiro mawashi geri) znokautował swojego przeciwnika z Mołdawii, następne dwie walki stoczył z zawodnikami gospodarzy.

Michał Krzak – zdobył I miejsce kat. 35-39 lat pow. 80 kg. Utytułowany polski zawodnik stoczył trzy pojedynki,  w półfinale wygrał z zawodnikiem z Rosji Victorem Vaskovem, a w finale pokonał ponad 2 metrowego zawodnika ważącego 120 kg –  Bahmana Boorboora z Iranu – walkę wygrał przed czasem zdobywając ippon.

Jan Mąsior Chrzanowski Klub Karate Kyokushin – zdobył I miejsce  kat. 35-39 lat do 70 kg wygrywając dwa pojedynki.

Robert Madej Wrocławski Klub Karate Kyokushin – wygrał jeden pojedynek i zdobył  III miejsce kat. Master Class + 45 lat

Andrzej Czołpiński Białostocki Klub Karate Kyokushin – wygrał dwa pojedynki i ostatecznie uplasował się  na III miejscu kat. + 45 lat pow. 80 kg.

Dariusz Cymmerman Białostocki Klub Karate Kyokushin – wygrał dwa pojedynki i zajął III miejsce kat. 40-45 lat pow. 80 kg.

Ponadto w Mistrzostwach Świata Seniorów pow. 35 lat. Polskę reprezentowali: Dariusz Cacko (Białostocki Klub Karate Kyokushin), Marcin Ciesielski (Poznański Klub Karate Kyokushin), Krzysztof Kopielski (Poznański Klub Karate Kyokushin), Zbigniew Zieliński (Chrzanowski Klub Karate Kyokushin), Bogdan Karnabal (Chrzanowski Klub Karate Kyokushin).

23 listopada odbyły się również Mistrzostwa Świata Kata Team, w których po raz pierwszy w historii mogliśmy zobaczyć polską reprezentację. Zaprezentowały się trzy drużyny w Polski:

POLAND A – Alex Dubiel, Kamil Kondysiak, Paweł Grzedziński (Bielski Klub Karate Kyokushin)

POLAND B – Agnieszka Winek (KSW Bushi), Angelika Rejterada (Olacka SSWKK), Gabriala Tomala (Mazowiecki KKK)

POLAND C – Andrzej Manecki, Adam Gajowski, Robert Bańczyk (Siemianowicki Klub Kyokushin Karate)

OLYMPUS DIGITAL CAMERANajlepiej wypadł team z Bielska, ale żadna z drużyn nie weszła do strefy medalowej.

Turniej sędziowali shihan Eugeniusz Dadzibug, shihan Jacek Czerniec i sensei Rafał Tomala.

Tradycyjnie po zawodach odbył się z licznym udziałem polaków Mitsumine Camp.