Skromna uroczystość – Japońska ceremonia parzenia i picia herbaty

W sobotę  odbyła się skromna uroczystość w Ostrowskim Klubie Karate Kyokushinkai. Japońska ceremonia parzenia i picia herbaty zorganizowana została z okazji trzydziestolecia  ośrodka karate kyokushinkai w Ostrowi Mazowieckiej. W 1981 roku pierwszy trening karate poprowadził  nieznany dziś instruktor z Ostrołęki. Kilka miesięcy później  sekcję działającą jako ognisko  TKKF  poprowadzili Roman Bogacki  i Janusz Gołąb. Od 1998 roku sekcję  działającą już jako klub sportowy prowadzili Radosław Grabowski i Tomasz Marcjaniak, którzy  obecnie posiadają stopnie mistrzowskie  w karate kyokushin.

Ceremonia parzenia herbaty  a raczej spotkanie herbaciane (po japońsku chakai) jest celebracją gościnności, wspólnym przeżywaniem i próbą realizacji ideałów japońskiej sztuki herbacianej: harmonii, szacunku, czystości i wyciszenia. Każde spotkanie w Drodze Herbaty jest niepowtarzalne i z uwagą przygotowywane. Wybraliśmy tę formę uczczenia  30-lecia naszego ośrodka  gdyż  chcieliśmy na chwilę uciec od zgiełku codzienności, pośpiechu  i w skupieniu  oraz spokoju spojrzeć  w przeszłość. Nie  było pompatycznych przemówień oraz wystąpień w świetle jupiterów. W dojo, w którym codziennie wylewamy pot zapanował spokój.  Zgromadzeni to osoby ściśle związane z karate w Ostrowi , jak również nasi przyjaciele.

Ceremonię poprowadziło dla nas  Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke. Tego dnia gościła u nas  sensei Urszula Sōu Mach, uczennica sensei Sugimoto, absolwentka kursu Midorikai oraz kursów nauczycielskich w szkole Urasenke w Kioto. Jako pierwszej polce nadano jej herbaciane imię i została obdarzona certyfikatem potwierdzającym jej status nauczyciela szkoły Urasenke.

Spotkanie herbaciane, w którym wzięliśmy bezpośredni, aktywny  udział  było dla nas bardzo silnym przeżyciem. Cieszymy się , że zdołaliśmy  je zorganizować. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie takie spotkanie w Ostrowskim Klubie Karate Kyokushinkai. Z tego co wiemy było pierwszą ceremonią herbaty w Ostrowi Mazowieckiej.

Jedna myśl nt. „Skromna uroczystość – Japońska ceremonia parzenia i picia herbaty

  1. Pingback: Skromna uroczystość – Japońska ceremonia parzenia i picia herbaty | PFKK

Możliwość komentowania jest wyłączona.