Tariel Nikoleishvili – 100 kumite! 26.04.2014

tn0126 kwietnia 2014 roku aktualny Mistrz Świata kategorii Open Tariel Nikoleishvili pomyślnie przeszedł test 100 kumite. Test był jednym z punktów obchodów 50 rocznicy powstania IKO Kyokushinkaikan i 20 rocznicy śmierci Sosai Oyama. Pojedynki trwały 90 sekund. Za każdym razem na wprost Nikoleishvili stawali nowi przeciwnicy, posiadacze czarnych pasów z całego świata. W pięćdziesięcioletniej historii IKO tylko ośmiu Karateka Kyokushin zaliczyło ten test.

Po inauguracyjnym przemówieniu Kancho Matsui, Nikoleishvili rozpoczął swój pierwszy pojedynek z Makoto Akaishi . Po pięćdziesiątym pojedynku, wydawało się, że Tariel traci siły. Osłabienie doprowadziło to do pierwszej przegranej w 57 starciu. Najtrudniejszy moment nadszedł w walkach 60 do 80, kiedy Nikoleishvili napotkał wielu znakomitych zawodników, uczestników najważniejszych japońskich turniejów. Mistrz Świata przetrwał je, a w końcu stanął na wprost setnego przeciwnika, Kyohei Ajima, który był zwycięzcą ostatniego turnieju „All Japan Open Karate Champion”.

Podczas ostatniej walki wszyscy uczestnicy i widzowie dopingowali Nikoleishvili, aby użył resztek sił do wykonywania mocnych ciosów i kopnięć. Walka zakończyła się mocnym jodan mawashi geri w wykonaniu Nikoleishvili.

Nikoleishvili zakończył 100 walk po 3 godzinach i 21 minutach, aby stać się dziewiątą osobą na świecie, która dokonała tego niesamowitego wyczynu.

Oficjalny wynik:

  • Wygrana przed czasem przez ippon lub podwójne wazari – 21
  • Wygrana przez wazari – 30
  • Wygrana przez wskazanie sędziów – 13
  • Remis – 27
  • Przegrana przez wskazanie sędziów – 9

Zaledwie 23-letni rosyjski zawodnik powiedział „Karate Kyokushin jest dla mnie wszystkim. Poświęciłem całe moje życie aby sprostać dzisiejszemu wyzwaniu.”

W trakcie pojedynków Nikoleishvili nie doznał poważnych urazów, jednak po zakończeniu testu udał się do szpitala.

Kancho Matsui, który także ukończył pomyślnie test 100 kumite w 1986 roku, skomentował:

„Styl kumite Nikoleishvili jest bardzo prosty i nie jest idealny w obliczu różnorodności przeciwników,  jednak w sumie zawalczył on bardzo dobrze. Miał trudny moment fizycznie i psychicznie, po około 60 walce, ale przetrwał. Wierzę, że Sosai Oyama go obserwuje i jest z niego zadowolony.”

Podczas testu obecni byli nie tylko japońscy BC, ale także wielu gości z całego świata. Wszyscy byli pod wrażeniem determinacji Nikoleishvili. Po walkach widzowie nie kryli wzruszenia jego waleczną postawą i odwagą.