Wizyta legendy kyokushin, shihan Petera Chonga w Polsce 28-29.05.2019

28 i 29 maja 2019 roku odbyły się dwie sesje treningowe, w Ostrowi Mazowieckiej oraz w Warszawie.  Goszczący w Polsce z dwudniową wizytą  legendarny  karateka   Peter Chong  9 Dan przeprowadził specjalny trening  dla  karateków z Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai  oraz zaproszonych  gości z kliku zaprzyjaźnionych klubów.  Shihan Peter Chong przyjechał do Polski w towarzystwie swojego syna Jackie Chong – 6 Dan. Drugi trening odbył się następnego dnia w Warszawie , w dojo shihan Jana Gruby.  Przyjazd do Polski  szefa nowej organizacji  kyokushin  to pokłosie wcześniejszej wizyty  shihan J. Gruby i sensei R. Grabowskiego  na IKA Branch Chiefs  Summit  na Filipinach w kwietniu 2019.

Galeria

Shihan Peter Chong to wielka postać świata karate. W latach sześćdziesiątych XX wielu był  uchi deshi  legendarnego  Sosai  Masutatsu Oyamy.  Shihan  Chong  przez kilka lat trenował  w słynnym tokijskim dojo , które wyszkoliło wielu wspaniałych karateków.  Uchi-deshi to elita  wśród największych postaci  karate kyokushin.  Przez kolejne lata Shihan Chong  rozwijał organizację  Masutatsu Oyamy  w Singapurze  oraz w krajach Azjatyckich gdzie zdobył wielki szacunek za swoją doskonałą technikę,  otwartość  i umiejętności organizacyjne.  Był jednym z najważniejszych działaczy  wielkiej organizacji IKO i w chwili śmierci  Oyamy posiadał  7 Dan.  Przez kolejne lata  wspierał   organizacje IKO  pod przewodnictwem S.Matsui  jednak różnice  w poglądach na rozwój karate a w szczególności na  obranie kierunku olimpijskiego i porzucenie  drogi wyznaczonej przez założyciela kyokushin  M.Oyamę  , Shihan Peter Chong  podjął decyzję  o odejściu z organizacji IKO i powrocie do  karate kyokushin  takiego  jak nauczał   Oyama.  Peter Chong przez lata pracował w singapurskiej policji  gdzie był  specjalistą od  technik samoobrony i obezwładniania. Został odznaczony  wysokimi  państwowymi  odznaczeniami. Miał również epizod aktorski , między innymi  zagrał w filmie ” Ring of Fury”

Obecnie Kancho Peter Chong jest posiadaczem wysokiego stopnia 9 Dan i  wraz z shihan Ryuko Take z Japonii  przewodniczy  organizacji   International Karate Alliance Kyokushin Ryu, która  w niecałe pół roku otworzyła ponad 200 oddziałów  w 50 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do tej organizacji należą obecnie  dwa kluby  , z Warszawy i Ostrowi Mazowieckiej.  Organizacja IKA pozwala na bardzo szerokie kontakty  sportowe z innymi organizacjami  kyokushin,  umożliwia  starty w zawodach   opartych na tradycyjnych , pełno kontaktowych przepisach karate kyokushin.  Organizacja IKA umożliwia również promocję  zawodników kyokushin w  MMA, gdzie walczą jako  przedstawiciele karate kyokushin i nie muszą rezygnować ze swojej przynależności stylowej.

Podczas  spotkania   w dojo w Ostrowi Mazowieckiej i w Warszawie  Kancho Peter Chong  poprowadził  trening  w takim stylu jak  był uczony przez  wielkiego Masutatsu Oyamę.  Dużo czasu poświęcił   treningowi  wzmacniania rąk na specjalnych przyrządach – makiwarach. Z kolei Shihan Jackie Chong  zaprezentował  zestaw ćwiczeń  do kumite, w szczególności  sposoby  treningu poruszania się  i pracy nóg.  Nie zabrakło również  elementów samoobrony  w powiązaniu z  bunkai  – interpretacją kata.

Oba treningi zakończyły się wielką sesją fotograficzną , a wielu obecnych miało możliwość zadać pytania  legendarnemu  karatece.

Kancho Peter Chong przywiązał wielką wagę do podróży po Europie.  Jest to przygotowanie do  wrześniowego obozu, który odbędzie się w   Warszawie.  Peter Chong chciał również odwiedzić osobiście  branch chiefs  w swojej organizacji i .  Możemy dodać , że nie wiązało się to  z żadnym obciążeniem finansowym dla polskich dojo. Udział w treningach był bezpłatny .

Kancho Peter Chong  przyjechał do Polski na zaproszenie Shihan Jana Gruby  oraz Sensei Radosława Grabowskiego i Tomasza Marcjaniaka