X Mistrzostwa Świata Open Karate Kyokushin i wydarzenia towarzyszące

X Mistrzostwa Świata Open Karate Kyokushin Tokio 4-6 listopada 2011

I Mistrzostwa Świata Open Kobiet 4 listopada 2011

International Karate Friendship – Międzynarodowy Turniej dla Młodzieży i Oldbojów Tokio 3 listopada 2011

Seminarium 5 listopada 2011 oraz egzaminy na stopnie mistrzowskie Mitsumine i Yamanaka 7-8 listoada 2011

X Mistrzostwa Świata Open Mężczyzn 4-6 listopada 2011

W dniach 4-6 listopada 2011 odbyły się w Tokio X Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin Open Mężczyzn (The 10th World Open Karate Tournament) organizowane nieprzerwanie od 1975 roku, co cztery lata, przez International Karate Organization Kyokushinkaikan. Jest to największy i najbardziej prestiżowy turniej karate kontaktowego na świecie. Ponieważ po śmierci sosai Masutatsu Oyamy, twórcy kyokushin, cześć instruktorów założyła własne organizacje, współcześnie odbywa się na świecie kilka imprez o podobnej nazwie. Jednak w żadnej z nich nie bierze udziału tylu zawodników na tak wysokim poziomie wyszkolenia.

W tegorocznych mistrzostwach wzięło udział 192 zawodników wyłonionych drogą wielostronnych eliminacji, w tym siedmiu Polaków. Byli to Marcin Prachnio, Marcin Sieradzki, Daniel Bukowy, Piotr Polewiak, Piotr Moczydłowski, Michał Krzak i Patryk Sypień.

Dzień przed rozpoczęciem rywalizacji (2.11.2011) odbył się czterogodzinny Międzynarodowy Kurs Sędziowski- zakończony egzaminem na kolejne stopnie licencji sędziowskiej, w którym uczestniczyło 290 osób z całego świata, w tym 7 Polaków: shihan Eugeniusz Dadzibug, shihan Jacek Czerniec, sensei: Rafał Tomala, Jarosław Rytel, Dariusz Burda, Michał Puczko i Krzysztof Słoma.

W pierwszym dniu rywalizacji rozegrano dwie rundy walk. Do grona sześćdziesięciu czterech najlepszych zawodników turnieju weszło pięciu Polaków.

W drugim dniu zawodów rozegrano dwie rundy walk. Po zaciętych i wyrównanych bojach do trzeciego dnia Turnieju ( do 1/16 finału – pozostało 32 zawodników) awansował jeden Polak – Marcin Prachnio.

Trzeci dzień zawodów rozpoczął się od testu tameshiwari, czuli łamania desek. Potem nastąpiły cztery kolejne rundy walk.

Ostatecznie sensei Marcin Prachnio 1 dan z Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushin, wychowanek sensei Rafała Tomali 4 dan z Warszawy, dotarł do finałowej szesnastki najlepszych zawodników świata.. Walkę o wejście do ósemki przegrał nieznacznie, przez wskazanie sędziów, z Zachari Damyanovem z Bułgarii. Była to jego piąta walka na tych zawodach. Wagę tego sukcesu zwiększa fakt, ze w pierwszej walce eliminacyjnej pokonał piątego zawodnika mistrzostw sprzed czterech lat – Rosjanina Andrey Stepina. Warto przypomnieć, że wynik ten jest powtórką sukcesu shihan Eugeniusza Dadzibuga sprzed szesnastu lat a jednocześnie najlepszym rezultatem w historii polskiego kyokushin na Mistrzostwach Świata w kategorii otwartej.

Finały zawodów odbywały się przy pełnej hali mieszczącej piętnaście tysięcy osób. Japońska publiczność kocha sporty walki, czemu dawała wyraz niezwykle żywymi reakcjami na wydarzenia na macie.

Ostatecznie wyniki The 10th World Open Karate Tournament mężczyzn wyglądały następująco:

Tradycyjnie przyznano także wyróżnienia specjalne:

• Best Spirit Award – Goderzi Kapanadze (Russia)
  • Best Technique Award – Yuta Sawamura (Japan)
  • Best Tameshiwari Award – Zahari Damyanov (Bulgaria / 24 Boards)
  • Young Lion Award – Tariel Nikoleishvili (Russia)

Na szczególne uznanie zasługuje występ tegorocznego mistrza świata Tariel Nikoleishvili z Rosji, który w finale pokonał poprzedniego mistrza świata Ewertona Teixeirę z Brazylii. Osiągniecie tym większe, ze ważący ok. 110 kg Brazylijczyk wszedł do finału wygrywając wszystkie walki w regulaminowym czasie bez dogrywek. Znacznie mniejszy od Teixeiry Nikoleishvili prawie wszystkie walki, wygrywał dopiero po kolejnych dogrywkach. Mimo bardzo ciężkiej drogi do finału Rosjanin w starciu z Brazylijczykiem pokazał ogromną wole walki i niesamowite przygotowanie kondycyjne wygrywając ostatecznie, po drugiej dogrywce, walkę finałową.

Drugim bohaterem turnieju stał się kolejny Rosjanin Goderzi Kapanadze, który ostatniego dnia turnieju, podczas testu tameshiwari, załamał kości śródręcza w prawej ręce. Mimo to nie zrezygnował z dalszych walk. Wygrał kolejno trzy starcia i uległ dopiero w walce o wejście do ścisłego finału Nikoleishvili. Po tej porażce wygrał jeszcze walkę, o trzecie miejsce, z zawodnikiem z Japonii Makoto Akaishi.

Po pierwszym dniu eliminacji mężczyzn rozegrano poraz pierwszy w historii imprezy Mistrzostwa Świata Kobiet w formule Open. Do zawodów zostały zgłoszone 43 zawodniczki z całego świata w tym cztery Polski Anna Kaczyńska, Agnieszka Sypeń, Katarzyna Sieradzka i Ewelina Urbanowska Z Polek najlepiej wypadła Anna Kaczyńska, która zajęła czwarte miejsce. Ostatecznie skład najlepszej czwórki przedstawiał się następująco:

1. Anastasia Khripunova (Russia)
  2. Julie Lamarre (Canada)
  3. Elena Vorobyeva (Russia)
  4. Anna Kaczyńska (Poland)

Warto przypomnieć, że trzecie miejsce zdobyła czołowa zawodniczka kategorii lekkiej Elena Vorobyeva z Rosji, która dzięki doskonałej taktyce i pracy nóg pokonała znacznie większe i cięższe przeciwniczki, w tym niestety utytułowane Polski – Agnieszkę Sypień i Annę Kaczyńską. Najbardziej widowiskowe walki turnieju stoczyła srebrna medalistka zawodów Julie Lamarre z kanady. Prezentowała ona zupełnie inny, niż większość zawodników styl walki, do końca wykonując skuteczne kopnięcia na głowę i zmuszając rywalki do walki w długim dystansie.

International Karate Friendship
Międzynarodowy Turniej dla Młodzieży i Oldbojów 3 listopada 2011

Mistrzostwom Świata towarzyszył Światowy Turniej Juniorów i Oldbojów „Freund Ship”. W imprezie wzięło udział ok. 1300 zawodniczek i zawodników. Walki prowadzone były na 10 matach. Zmagania obsługiwało 250 sędziów (w tym 6 Polaków, bez shihan Eugeniusza Dadzibuga, który pełnił funkcje kierownika polskiej ekipy)  oraz 120 osób personelu tatami. W zawodach wzięła udział liczna grupa zawodników w Polski,  Jeśli chodzi o juniorów, to wszyscy odpadli w pierwszej lub drugiej walce. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, ale główną jest forsowane przez wiele lat, przez shihan Andrzeja Drewniaka, rozgrywanie zawodów dla młodzieży w formule lekkiego kontaktu. Obecnie, po usunięciu przez japońskie kierownictwo IKO Drewniaka z organizacji, polscy instruktorzy stopniowo próbują nadrabiać stracone w ten sposób lata.

W kategorii oldbojów jedyny medal – srebro – dla polskiej ekipy zdobył Jan Mąsior z Chrzanowa (kat. mężczyzn 35-40 lat do 70 kg.).

Seminarium 5 listopada 2011 oraz obozy szkoleniowe i egzaminy na stopnie mistrzowskie 7-8 listopada 2011

W dniu 5.11.2011 odbyło sie seminarium szkoleniowe IKO Champions Seminar prowadzone przez zwycięzcę 8 WT Z 2003 roku shihan Kiyama. Uczestniczyło w nim 170 osób w tym grupa 25 Polaków.

Po zawodach odbyły się dwa obozy szkoleniowe dla zawodników i instruktorów z całego świata. Jeden przeprowadzony został na legendarnej górze Mitsumine, gdzie co roku trenował sosai Masutatsu Oyama. Drugi odbył się nad jeziorem Yamanaka w pobliżu gór Fuji. Na obu seminariach przeprowadzone zostały egzaminy na wysokie stopnie mistrzowskie 2,3, 4 i 5 dan.

W egzaminach na 4 i 5 DAN brało udział 9 Polaków. Wszyscy zaliczyli test pozytywnie.