XIV Turniej IKO o Puchar Burmistrza Józefowa 9.11.2013

jozefowTurniej odbył się z udziałem 331 zawodników z 27 klubów, w tym także kilkuosobowych ekip z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Sędzią głównym był shihan Eugeniusz Dadzibug 5 dan, a organizatorem sensei Paweł Juszczyk 4 dan.

Wyniki Jozefow 9-11-2013

Galerie na stronie organizatora

Relacja w TVP Warszawa (od 4:15 min)

Relacja:

W sobotę 9 listopada 2013 r. odbył się w hali Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie XIV Turniej Karate Kyokushin o Puchar Burmistrza Józefowa.

W zawodach wzięło udział 331 zawodników. Reprezentowali oni 26 klubów z terenu Polski, klub z Grodna na Białorusi, dojo z Kijowa na Ukrainie oraz reprezentację rosyjskiego miasta Tver.

KA1B5015Drużynowo zwyciężył gospodarz turnieju Klub Sportów Walki UKS Bushi, drugie miejsce zajęła Olecka Szkoła Sztuk Walki Karate Kyokushin, a trzecie Ostrołęcki Klub Karate Kyokushin. Tytuły najlepszych zawodników turnieju i Puchar Burmistrza Józefowa wywalczyli Emilia Płaszczyńska z Ostrołęki i Krystian Kalmus z piaseczyńskiej sekcji UKS Bushi. Puchar Starosty Powiatu Otwockiego dla najlepszych zawodników z powiatu otrzymali Marta Żebrowska i Wiktor Bidas.

Turniej otworzył vice burmistrz Józefowa, pan Marek Banaszek. Jako wyraz wdzięczności dla władz miasta za wieloletnie wspieranie działań klubu otrzymał on z rąk przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Turnieju, prezesa UKS Bushi Pawła Juszczyka miecz samurajski. Taki miecz, zwany po japońsku „katana”, jest symbolem mocy i ideałów wojoDSC_1170wnika po japońsku zwanego „bushi”. Słowa „samuraj”, oznaczającego właściwe służącego, zaczeli używać Europejczycy po zetknięciu się z kulturą Japonii.

W czasie oficjalnego otwarcia przed publicznością, podobnie jak na większości organizowanych w Józefowie imprez, stanął tłum ponad trzystu trzydziestu karateka. Widok naprawdę imponujący i pokazujący silę polskiego kyokushin. Na józefowskiej hali można go oglądać dwa razy w roku.

Jedną z przyczyn tak dobrej frekwencji na turnieju jest bardzo sprawna organizacja imprezy, która niezmiennie przebiega bez przestojów i opóźnień. Na  józefowskich turniejach do rozstawienia zawodników używany jest ranking zawodników opracowywany przez sensei Agnieszkę Winek na podstawie wyników wszystkich turniejów z 2012 i 2013 roku kyokushin IKO i PZK. Pozwala to na takie rozstawienie uczestników, że najbardziej utytułowani spotDSC_1187ykają się ze sobą dopiero na stosunkowo późnym etapie turnieju. W efekcie na podium można było rzeczywiście, w większości kategorii poniżej 18 lat, zobaczyć ścisłą polska czołówkę zawodników kyokushin IKO. Na turniejach dla młodzieży UKS Bushi robi to jako jedyny organizator w Polsce, a prawdopodobnie także na świecie.

Walki toczyły się wg pełnych, światowych przepisów International Karate Organization. Oznacza to, że na strefę głowy były dozwolone wszystkie kopnięcia, także te obrotowe i z wyskoku. Zawodnicy mogli wykonywać wszystkie techniki dozwolone w walce sportowej z pełna siłą, ale najmłodsi zawodnicy (do 13 lat) chronieni był przez ochraniacze na tułów, golenie i stopy oraz specjalne kaski z ochroną twarzy, a młodzież (14-17 lat) przez ochraniacze na golenie i stopy oraz specjalne kaski bez ochrony twarzy. W kategorii 12-13 lat, prawdopodobnie po raz pierwszy w historii organizowanych w Polsce zawodów, półfinały i finały odbyły się bez ochraniaczy tułowia  W ten sposób józefowskie zawody coraz bardziej zbliżają polskie kyokushin do standardów przyjętych w krajach, gdzie kyokushin jest najmocniejsze sportowo.

P1380157Współorganizatorem turnieju było, jak co roku Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie. Imprezę wsparli finansowo i organizacyjnie Nadleśnictwo Celestynów, Agencja Ochrony „RR Security”, firma „Bell” – producent kosmetyków kolorowych, Zespół Pałacowy „Galiny”, Gabinet Stomatologiczny „Asmed” oraz firma poligraficzna „Armate.pl”.

PJ

 

plakat02Archiwum:

Sensei Paweł Juszczyk zaprasza na turniej.

W stosunku do poprzednich edycji imprezy wprowadzono kilka zmian:

  • 6 kategorii wagowych dla seniorów
  • 4 kategorie wagowe dla seniorek
  • kumite mężczyzn „pierwszy krok”
  • półfinały i finały kadetów bez hogo
  • dodatkowa kategoria wagowa dla rocznika 2001-2002 – do 30 kg
  • obowiązkowe ochraniacze na kolana we wszystkich kategoriach semikontakt
  • kata bez podziału na wiek, ale z podziałem na kobiety i mężczyzn

komunikat jozefow 9.11.2013 (POL)
bulletin jozefow 9.11.2013 (ANG)
formularz_zgloszeniowy_Jozefow 9.11.2013
zgoda_na_start_Jozefow 9.11.2013

 

Filmy z poprzedniej edycji imprezy: